Site Loader

Nauka języka polskiego

Przedszkole to fantastyczny czas, który jest mile wspominany przez wszystkie dzieci. Czas, kiedy po raz pierwszy dziecko na dłużej zostało bez rodziców. Czas, kiedy poznało się nowych kolegów i koleżanki. W przedszkolu jest wiele takich “pierwszych” sytuacji. Te kilka lat w przedszkolu mijają (o dziwo!) bardzo szybko, a potem przychodzi nauka w szkole podstawowej. Tak, szkoła, miejsce, gdzie również wiele będzie takich “pierwszych” sytuacji. To właśnie tam uczniowie po raz pierwszy spotkają się z zagadnieniem ortografii. W opanowaniu zasad ortografii pomocne mogą okazać się “Ortografia. Karty pracy w szkole i w domu. Klasy 2-3“, które to stworzyła Marta Kurdziel (https://www.taniaksiazka.pl/ortografia-karty-pracy-w-szkole-i-w-domu-klasy-2-3-marta-kurdziel-p-1443983.html).

Jak pisać?

Ortografia – tak, wielu dorosłych przyznać się może bez bicia, że ciężko nauczyć się jej zasad. Kiedy piszemy “ż”, a kiedy “rz”. No tak “uje” się nie kreskuje, ale czy idzie w łatwy sposób to wytłumaczyć dziecku? Nie. Chyba, że jest się pedagogiem i ma się odpowiednią wiedzę. To właśnie nauczyciele często bazują na takich podręcznikach, jak “Ortografia. Karty pracy w szkole i w domu. Klasy 2-3“, ale również dorośli mogą używać ich w zaciszu domowym. Całość została tak opracowana, że każdy będzie w stanie poradzić sobie z nią w domu. Wydawnictwo GREG, które postanowiło wydać tą niezwykle cenną książkę postarało się opracować wszystko tak, aby uczniowie z wielką przyjemnością chcieli się uczyć z tego podręcznika. Karty pracy można ze spokojem wyrwać ze środka. Można je rozwiązywać osobno w dowolnym miejscu (nawet podczas długiej podróży autem). Pedagodzy również mogą samodzielnie kserować poszczególne karty pracy i rozdawać je swoim uczniom.

Zrozumiałe zasady


Tak, na pierwszy rzut oka uczniowie nie jeden raz stwierdzą, że te zasady są w ogóle do niczego i w żaden sposób nie da się ich opanować. Nie ma co ukrywać, że tak faktycznie może być. Oj, rodzice będą musieli się nie raz nasłuchać. Ale wystarczy mała systematyczność i wszystko da się pojąć. A dodatkowo wystarczy dorzucić codzienną kartę z pracami, które są naprawdę pomocne. Już niedługo uczniowie stwierdzą, że się mylili i są w stanie opanować wszystkie zasady ortografii. Dodatkowo, w tej książce znaleźć można słownik z najważniejszymi pojęciami. Warto zachować go nie tylko na cały rok szkolny, ale również na dłużej. Przydać może on się nawet po przejściu do klasy czwartej. Zawsze kiedy uczeń będzie chciał odświeżyć swoją wiedzę, będzie mógł zajrzeć tam, gdzie można znaleźć naprawdę bardzo dużo pojęć.

 

Nauka ortografii w szkole

Dzieci muszą w końcu zrozumieć, że nauka to wcale nie jest taka zła sprawa. Jasne, że zabawa jest zdecydowanie lepsza. Dorośli również najchętniej porzuciliby swoje obowiązki na rzecz różnego rodzaju zabaw, czy chociażby zwykłego czytania książki. Tak się nie da. Skoro dorośli mają swoje obowiązki, to i uczniowie muszą wiedzieć, że nauka to nie tylko obowiązek, ale również coś, co w przyszłości przydać może im się w życiu. W ten sposób przechodzimy do szkoły podstawowej. Już od 1 klasy szkoły podstawowej dzieci muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami. M.in. z opanowaniem zasad ortografii. Całkiem możliwe, że młodzi ludzie będą mogli spotkać się z książką pt. Ortografia. Karty pracy w szkole i w domu. Klasy 2-3 z wwww.taniaksiazka.pl. Za ich stworzenie odpowiada Marta Kurdziel.

Na lekcji polskiego

Znajomość języka polskiego to obowiązek. Nie tylko wystarczy nauczyć się mówić, ale trzeba również znać zasady poprawnej polszczyzny. Chociażby ortografii, która będzie świadczyła o tym, czy każdy umie pisać w poprawny sposób, czy też nie. Dorośli z własnego doświadczenia wiedzą, że znajomość zasad ortografii nie raz i nie dwa przyje się w życiu. Nie ma co się z tym sprzeczać. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że takich zasad w żaden sposób nie idzie opanować – wcale tak nie jest. Współcześni uczniowie mają ułatwiony sposób nauki tych zasad. Wszystko przez to, że mają oni dodatkowe materiały edukacyjne, jak chociażby “Ortografia. Karty pracy w szkole i w domu. Klasy 2-3“. Są to karty pracy, które zostały opracowane na podstawie nowej podstawy programowej.

Łatwa ortografia


W środku znaleźć można 85 kart prac. Każda karta na jeden dzień, a można nawet nieco rzadziej. Warto karty skserować sobie, aby dziecko miało szansę na to, aby zadania rozwiązać dwa razy. Będzie można wtedy sprawdzić, czy dziecko jest w stanie ewentualnie korygować swoje błędy. Zadania są łatwe do rozwiązania, więc żadne dziecko nie będzie miało oporów przed tym, żeby je rozwiązywać. Wszystkie zadania są stopniowane. Dzięki temu wraz z biegiem czasu dziecko jest w stanie opanować coraz większą ilość zasad ortografii. Z kart pracy można korzystać z dzieckiem w domu, nawet bez wiedzy pedagoga w szkole. Można z nich również korzystać pod okiem nauczyciela, który może na nich bazować i opierać swój program na cały rok. Uczniowie chętnie będą korzystać również ze słownika, jaki można znaleźć na końcu książki. Jest tam wiele wyjaśnionych pojęć, które przydać się mogą także podczas kolejnych lat nauki.

 

Ćwiczenia z języka polskiego

Język polski to przedmiot, który towarzyszy dzieciom od samego początku do samego końca. Już w przedszkolu dzieci po raz pierwszy mają styczność z naszym rodzimym językiem. Jeżeli dziecko ma problem, to każdy rodzic powinien wspierać swoje dzieci w nauce języka polskiego. Wszystko da się opanować, jeżeli ma się pod ręką odpowiednie materiały edukacyjne. Do takich materiałów można zaliczyć “Ortografia. Karty pracy w szkole i w domu. Klasy 2-3” Marty Kurdziel i “Ćwiczenia sylabowe 2 Czytanie i pisanie” Marty Kuchnik.

“Ortografia. Karty pracy w szkole i w domu. Klasy 2-3”

Jedna karta pracy jednego dnia i do końca roku uczniom uda się opanować wszystkie zasady ortografii. Tak, ortografia to czasem Pięta Achillesa wielu osób. Nawet osoby dorosłe mają czasem problem z ortografią. Jak się jej nauczyć? Przy pomocy tych oto kart, które cieszą się dużą popularnością wśród pedagogów na etapie nauczania początkowego. Oni sami bazują na nich, jeżeli mają uczyć młodych ludzi w szkole. To ćwiczenia, dzięki którym będzie można zrozumieć, że ortografia nie jest niczym złym. Do tego na kartach znajdują się cenne wskazówki, które będzie można wykorzystać nie tylko na etapie drugiej klasy i trzeciej, ale także znacznie później. Cała książka zakończona jest słowniczkiem, gdzie znaleźć można wszystkie najtrudniejsze pojęcia. Taki słowniczek zawsze warto mieć pod ręką, aby móc bez problemu rozwiązywać zadania, jakie postawi przed uczniami nauczyciel.

“Ćwiczenia sylabowe 2 Czytanie i pisanie”

Nie tylko ortografia jest ważna, ale również umiejętność czytania. To jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy opanować na etapie pierwszej oraz drugiej klasy szkoły podstawowej. Ten podręcznik będzie sporym ułatwieniem, jeżeli chodzi o naukę czytania. Wszystko przez to, że została tam zastosowana metoda sylabowa, która w ostatnich latach cieszy się sporą popularnością. Wielu pedagogów przyznaje, że dzięki niej uczniowie są w stanie szybciej nauczyć się czytania. Na jakiej zasadzie? W pierwszej kolejności uczeń poznaje litery, a potem łatwe sylaby, które uczy się łączyć w słowa. Od prostych, pojedynczych słów można przejść do powolnej nauki czytania. Stopniowanie wiedzy sprawia, że uczniowie nie zniechęcają się do nauki już na samym wstępie. Całość w książce została tak ułożona, że wszyscy uczniowie z wielką przyjemnością zabierają się do pracy. Nie tylko pod okiem nauczyciela w szkole, ale również w domu. Rodzice również powinni przyczynić się do nauki czytania.

 

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930